Търсите университети, в които да изучавате специалността “счетоводство и контрол” ? В тази статия ще Ви представим всички университети в България, в които може да се изучава специалността.
Избери град:
София | Пловдив | Варна | Русе | Бургас | Свищов | Благоевград | Велико Търново
Счетоводство и контрол – университети в София
Висшите училища в София се явяват един от най-предпочитаните избори за студенти, желаещи да продължат своето образование в областта на „Счетоводството“. Университетите в града предоставят на студентите възможност да се обучават в модерни сгради със съвременно оборудване и квалифициран преподавателски екип.
Столицата на България предлага разнообразие от образователни институции, където бъдещите счетоводители могат да развият своите знания и умения. Освен това, студентският живот в София е богат и разнообразен. Тук се срещат студенти от цялата страна и чужбина, което създава уникална атмосфера на разнообразие и културен обмен.
1. Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е най-старият и най-големият институт за висше образование в България. Според рейтинга на световните университети към 2020 година, той се нарежда в интервала между 601-вото и 650-то място. Учебното заведение е учредено на 1 октомври 1888 г. под името „Висш педагогически курс“. Главната част от сградата е изградена благодарение на дарение от братята Евлоги и Христо Георгиеви, чиито паметници украсяват фасадата й.

2. Университет за национално и световно стопанство – София
УНСС е най-големият бизнес университет в България и Югоизточна Европа. Този академичен институт произлиза от Свободния университет за политически и стопански науки и бе учреден чрез заповед № 2155, издаден на 5-ти юли 1920 г. от министъра на народното просвещение.
Така УНСС стана вторият университет, създаден след Освобождението на България и първият с изцяло бизнес профил в страната.

3. Висше училище по застраховане и финанси – София
ВУЗФ е частна образователна институция. Университета отваря врати с решение на 39-то Народно събрание на Република България, прието на 25 юли 2002 година.
Посвещава се на обучението в областта на икономиката, предлагайки бакалавърски, магистърски и докторантски програми.

4. Нов Български университет
НБУ е български частен университет в град София. Главното му учебно заведение се намира в гр. София, докато поддържа и други кампуси в цялата страна.
Годишно университетът приема около 10 000 студенти, предлагайки над 50 бакалавърски, около 100 магистърски и 35 докторски програми. Програмите се актуализират ежегодно, за да отговарят на изискванията на работния пазар и академичните нужди на общността на НБУ.

5. Колеж по бизнес администрация
Колежът по бизнес администрация в София представлява академична институция, посветена на предоставянето на висококачествено образование в областта на бизнес администрацията.
С традиция и репутация, настоящият колеж предоставя обширен набор от програми и ресурси, които насърчават развитието на студентите и ги подготвят за успешна кариера в бизнес средата.

6. Колеж “Св. Ариадна”
Професионалния колеж „Света Ариадна“ приема ученици след завършено средно образование и има богата 20 годишна история. Този учебен институт е създаден през 1992 г., в град София от неговата директорка, г-жа Снежанка Стоилова.
Първоначално бе акредитиран от Националната агенция за професионално образование на Министерския съвет на Република България.

7. Международното висше бизнес училище в София
МВУБ е специализирана частна институция за висше образование в сферата на бизнеса. Тя е упълномощена от Националната агенция за оценка и акредитация при Министерството на образованието на Република България да присъжда степени бакалавър, магистър и образователна и научна степен „Доктор“ в професионални области като „Администрация и управление“, „Икономика“ и „Туризъм“.

Счетоводство в Пловдив – Висши училища и университети
С известната си история и богато културно наследство, Пловдив е не само дом на множество исторически забележителности, но и на престижни висши училища, които предлагат разнообразни образователни програми.
Една от тези програми, която привлича вниманието на мнозина, е „Счетоводство и контрол“. Тази специалност играе ключова роля в икономическото развитие на страната и предоставя на студентите възможност да придобият ценни знания и умения в сферата на финансите и счетоводството.
Освен образованието, Пловдив предоставят и разнообразен студентски живот. Студентите имат възможност да се включат в различни клубове, спортни активности и културни събития. Това насърчава тяхната социална активност и помага за изграждането на трайни приятелства.
1. Пловдивски университет Св. Паисий Хилендарски
Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, е най-голямото учебно заведение в Южна България и се нарежда на второ място по големина в страната, след Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Учреждението започва своята история през 1961 година, като Висш педагогически институт по природо-математически науки. През 1972 година бива обявен за университет.
В наши дни Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ утвърждава своето име като университет, предоставяйки образование в над 60 различни области, обхващащи природни, хуманитарни, обществени и икономически науки.

2. Аграрен Университет
От своето основаване през 1945 година до днес, Аграрният университет – Пловдив разпространява знания, съхранява и обогатява традициите на българското земеделие. Той утвърждава своята роля като национален център за аграрна наука и образование в страната.
Възпитаниците на Аграрния университет – Пловдив надвишават 30 000 човека, сред които са агрономи, инженери, еколози и икономисти, включително повече от 3000 студенти от други държави. Аграрният университет предоставя образование на европейско ниво в трите степени на образователната система: „бакалавър“, „магистър“ и „доктор“.

3. Висше училище по сигурност и икономика – Пловдив
Висшето училище по сигурност и икономика е едно от най-престижните висши училища в страната. През 2003 година, с решение на 39-то Народно събрание, обнародвано в брой 97 на вестник “Държавен вестник” от 04,11,2003 година, училището е създадено е като “Колеж по икономика и администрация (КИА).
Идеята за създаването му се появи през началото на 1999 година сред уважавани преподаватели и учени, които вече над десетилетие се занимават с частното висше образование в България. Те се превърнаха в учредители на Колежа, след като обективната необходимост за обучение на специалисти в областта на управлението, икономиката, финансите, туризма и други във Пловдив и региона стана очевидна.

4. Висше училище по агробизнес и развитие на регионите – Пловдив
Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите е частен колеж с филиали в Русе и Велико Търново. Открит е с решение на Министерския съвет на 23 октомври 1992 г.
През 2000 година е трансформиран в самостоятелно висше училище по решение на Народното събрание, и през същата година в него е открит център за евроинтеграция и култура, който включва библиотека и издателство.

Счетоводство – университети и програми във Варна
Образованието в областта на счетоводството, във Варна, съчетава качествено обучение с пъстър студентски живот и възможности за лично и професионално развитие. След завършване на образователната програма, студентите се подготвят за успешна кариера в счетоводството и свързани с него области, като финансите, аудита и управлението на риска. Те имат възможност да работят и да се развиват както в България, така и в чужбина, като част от глобалните икономически тенденции.
1. Икономически университет – Варна
През своята дълга история, Икономически университет – Варна е подготвил над 155 хиляди икономисти, включително голям брой чужди граждани от над 60 държави, които са постигнали успешни кариери както у нас, така и в чужбина.
Университета е едно от основните висши училища за икономическо образование и наука в страната и продължава да развива своята роля като институция, активно ангажирана с предприемачески и социални ценности. Днес в университета се обучават над 7 500 български и международни студенти.

2. Варненски свободен университет “Черноризец Храбър”
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ е един най-значимите частни университети в България. Той се утвърждава като академичен център, който обединява обучението на студенти от България и чужбина в приоритетни сфери за страната и създава международно признати и конкурентоспособни научни и академични продукти. Университетът предлага повече от 60 бакалавърски и магистърски програми, както и 29 докторски програми. В него всяка година се обучават над 5000 студенти.

Счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност
Университети и студентски програми в Русе за бъдещи счетоводители
Русе е известен образователен център, който предлага разнообразни възможности за образование на високо ниво. Една от специалностите, която привлича студенти от цялата страна, е счетоводството. Този професионален път предоставя студентите с необходимите знания и умения, за да се справят със сложните изисквания на счетоводството и финансовия контрол.
Съществува силно развит студентски живот в Русе, който допринася за обогатяването на образователния процес. Студентите имат възможност да участват в различни мероприятия, което им позволява да развият социални умения и да създадат важни връзки, които могат да им послужат в бъдещата им кариера.
1. Русенски университет “Ангел Кънчев”
Университетът „Ангел Кънчев“, е институция за висше образование, намиращ се в град Русе, разполагащ с филиали в градовете Силистра, Видин и Разград.
Този университет се наследява от предшестващия Висши институт по машиностроене, механизация и електрификация на селското стопанство (ВИММЕСС), основан на 12 ноември 1945 година.
С течение на времето, университета получава новото наименование – Висше техническо училище „Ангел Кънчев“ и през 21 юли 1995 година официално става университет.

Бургаски висши учебни заведения преподаващи Счетоводство и контрол
Висшите училища в Бургас предоставят високо качество на образованието и са оборудвани със съвременни средства и технологии. Преподавателският екип е професионален и квалифициран, като се стреми да подготви студентите за предизвикателствата на бизнеса и финансовия свят.
Освен образователната страна, Бургас също така предлага интересен студентски живот. В града се намират разнообразни заведения, културни събития и спортни активности, които позволяват на студентите да се развиват не само в академичен, но и в социален и културен план. Това създава стимулираща среда, където студентите могат да се обогатят с нови приятели, идеи и опит.
1. Бургаски свободен университет
Бургаският свободен университет е съвременен, новаторски ориентиран и насочен към нуждите на студентите и тяхната успешна кариера. Той е международно признат и с високи стандарти в академичните постижения.
Бургаският свободен университет предлага възможности за учене в бакалавърски, магистърски и докторски програми фокусиращи се в практически специалности, обещаващи успешно професионално развитие.

Изучаване на счетоводство в Свищов
Изучаването на „Счетоводство“ в Свищов представлява отличен избор за студентите, които желаят да развият своята кариера в областта на финансите. Висшите учебни заведения в града предлагат висококачествено образование и стимулират активния студентски живот. Този комбиниран подход допринася за успешната подготовка на бъдещите специалисти в счетоводството и контрола.
1. Стопанска академия „Димитър А. Ценов“
Създаването на Висшето търговско училище в Свищов се корени в богатата история на града по време на Възраждането. През този период Свищов се утвърждава като важен търговски център, където нарастват образователните и културни инициативи.
Градът е известен с големият си принос в развитието на образованието и културата.
Университета носи името на основният си дарител Димитър Апостолов Ценов.

Счетоводство – университети и образователни възможности в Благоевград
Град Благоевград e разположен в югозападната част на България. Той е не само красив град със забележителна природа, но и дом на висши учебни заведения. Образователните институции в Благоевград се гордеят с висок стандарт на образование и академична експертиза.
Програмите по „Счетоводство и контрол“ предоставят студентите със знания и умения, необходими за успешна кариера. Освен академичната страна, студентите в Благоевград могат да се насладят на активен студентски живот.
Градът е популярен избор сред младежта, тъй като предоставя много възможности за обогатяващи и разнообразни изживявания. Тук се намират множество кафенета, ресторанти, барове и клубове, където студентите могат да се забавляват и срещат нови приятели.
1. Югозападният университет „Неофит Рилски“
Югозападният университет „Неофит Рилски“ в Благоевград е основан през 1976 година и заема високо място сред класическите университети в България. Със своите 45 години история, ЮЗУ „Неофит Рилски“ е утвърден със значимо присъствие в областта на образованието и науката в страната и източна Европа.
Университетът е акредитиран с най-висока оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация, което осигурява високо качество на образователните програми. Той предлага 81 бакалавърски и магистърски програми след завършено средно образование, 153 магистърски програми след завършено висше образование и 83 докторски програми.

Четоводство и контрол – Велико Търново
Велико Търново е известен с богата история и култура. Всяка година стотици студенти избират точно този град за да изучават “Счетоводство” и сходни специалности. Специалността „Счетоводство“ е от важна за съвременната икономика, като подготвя студентите за кариера в финансовия и счетоводен сектор.
Академичното образование във Велико Търново играе ключова роля в подготовката на специалисти в счетоводството и финансите. Тези институции не само предоставят образование на високо ниво, но и създават условия за студентите да развият своя потенциал и да се интегрират успешно в професионалния свят след завършване на учебната програма.
1. Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий”
Университетът във Велико Търново е основан през 1962 г. като Висш педагогически институт „Братя Кирил и Методий“. Старите казармени сгради в района на Света гора са реконструирани и преобразени в аудитории, семинарски зали и кабинети.
Първите катедри са създадени, и така, на 15 септември 1963 г., отвори врати втория университет в България с името „Висш педагогически институт „Братя Кирил и Методий“. Днес Великотърновският университет разполага с 9 факултета, 42 катедри, предлага 68 различни специалности и има два педагогически колежа в градовете Плевен и Враца.
Освен това, университетът има центрове в София, Пловдив и Добрич и приема над 18 000 студенти както от България, така и от чужбина. Той предлага образование на бакалаври, магистри и докторанти.

Защо академичното образование все още е важно
Счетоводството е професия, която изисква специфични знания и умения. Може би повечето хора са наясно със счетоводните стандарти и декларации, които трябва да бъдат следвани, за да се извършват процедурите в съответствие със законодателството. Но за да разберете истинските принципи и практики е необходимо да имате задълбочени познания в областта.

Образованието в сферата предоставя фундаментални знания, които са от съществено значение за разбирането на финансовата дейност на фирмите. То включва обучение по счетоводни стандарти, данъчно законодателство, анализ на финансови отчети и много други ключови аспекти. Счетоводителите играят ролята на важни консултанти за фирмите, предоставяйки им информация и съвети, необходими за вземането на стратегически решения. Затова, без съмнение, академичното образование е задължително за тази професия.

Университети в България
Университетите в България предоставят качествено образование в счетоводството и свързаните области, като финанси, данъчно право и управление. Програмите включват теоретично обучение, практически упражнения и възможности за стажове във фирми и организации. След завършване на университета, студентите се подготвят за сертификационни изпити като „Счетоводител“ или „Счетоводител по финанси“, които са изключително важни за тяхната професионална кариера.